Anna Wolska

Anna Wolska ukończyła studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1997 r. na Wydziale Rzeźby. W czasie studiów uczestniczyła w zajęciach pracowni malarskiej, prowadzonej na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych przez profesora Jerzego Tchórzewskiego. Malarka, kuratorka, fotografka, i rzeźbiarka. W 2019 r. obroniła tytuł Doktora Sztuki na Wydziale Pedagogiczno - Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w dziedzinie Sztuki Piękne w Kielcach.

Od kilku lat zarzuciła malarstwo realistyczne, jednak punktem wyjścia jest natura. W swojej twórczości znalazła swój własny sposób przekazywania koloru i gestu. Artystkę interesuje rytm, harmonia i porządek, pewna powtarzalność, będąca odzwierciedleniem nadrzędnego porządku świata. Konsekwentnie podąża w kierunku abstrakcji

Prace z ostatnich lat, ukazują konsekwentne podążanie autorki w kierunku abstrakcji. Prezentują stopniową ewolucję, polegającą na odejściu od tematów czy sztuki przedstawiającej, a w konsekwencji do budowy obrazów opartych o podstawowe składowe - kolor, kompozycję i rytm. Rytm wyrażający się przez bardzo energiczne pociągnięcia pędzla , często stanowią właściwy szkielet, wokół którego pojawiają się różne napięcia, kontrasty, budujące wrażenie elementów natury.

Poza malarstwem i fotografią Anna Wolska od prawie dwudziestu lat zajmuje się̨ zawodowo promocją kultury. Była m.in kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracowała jako kurator warszawskiej galerii fotografii „Galerii Obok ZPAF” oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę̨ Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii”. Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy.

W 2015 roku otrzymała wyróżnienie w konkursie Fine Art America w kategorii Modern Art, za obraz “Marzenie o wiośnie” z 2014 r.
Jej prace malarskie oraz fotograficzne znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.