Noc Muzeów (05.2013)

Galeria Po Prawej Stronie Wisły  w Noc Muzeów 18 maja 2013 r. zaprosiła Państwa  na wystawę:

Tajemnica walizki z Orient Expressu
Instalacja 3D
Autor: Tomasz Lec

Instalacja artystyczna,  pokazująca fragment ciekawych, czasami unikalnych varsavianów ze zbiorów Tomasza Leca. M.in. zobaczyliśmy:

– walizkę repatriantów powracających po wojnie do Warszawy Orient Expressem,
– cztery wyjątkowe zdjęcia jak z warszawskiego fotoplastikonu,
–  pamiątki po legendarnym warszawskim fotografie Janie Wołyńskim,
– ocalona część warszawskiego Chausson’a.
To  była niepowtarzalna okazja  do wglądu w eksponaty, których nie  spotkasz w muzeach.

Tomasz Lec – projektant i architekt. Absolwent Politechniki Warszawskiej, ostatni dyplomant prof. J. Hryniewieckiego. W latach 80-tych studiował i pracował jako rysownik w Wiedniu. Jest autorem kilkuset okładek do książek m.in. Cz. Miłosza, Sł. Mrożka, St. Lema i J. Ficowskiego oraz wielu plakatów i druków ulotnych. Laureat nagrody Punktu za prace typograficzne w 1996 r.

Współautor wystaw Archiwum Ringelbluma we Frankfurcie, Berlinie, Nowym Jorku,  Brukseli i Madrycie w latach 2000-2004. Współautor i współrealizator 22 miejsc w Warszawie, które od 2008 roku upamiętniają granice getta warszawskiego 1940-1943. Autor instalacji-pomnika upamiętniającego tzw. kładkę nad ulicą Chłodną, która w 1942 roku łączyła małe i duże getto.

Zajmuje się również konserwacją zabytków, w latach 2011-2013 zaprojektował i zrealizował wiele detali i wnętrz w strefie wpisu UNESCO na Starym Mieście w Warszawie. Kolekcjoner.

Fotorelacja