„Syntezja” (05.2017)

Na wystawie w Galerii Po Prawej Stronie Wisły w ramach Nocy Muzeów 2017 zaprezentowana została  wystawa multimedialna pt.”Syntezja” Anny Wolskiej.

Czym jest synestezja? W psychologii tym terminem nazywa się stan, w którym doświadczenia jednego zmysłu wywołują również te charakterystyczne dla innych. Przykładem może być uczucie miękkości przy odbieraniu niskich dźwięków. Niewiele osób doświadcza prawdziwej, „neurologicznej“ synestezji, jednak w sztuce od dawna obecna jest tendencja do łączenia wielu dziedzin w jednym dziele. Najbardziej znanym przykładem takiego łączenia sztuk była twórczość Ryszarda Wagnera i jego koncepcja „dzieła totalnego“, którą realizował w swoich dramatach muzycznych, ściśle łączących warstwę liryczną, scenografię i muzykę. Synestezja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów w dziewiętnastym wieku. Poszukiwano wtedy międzyzmysłowych związków, które miały otworzyć nowe drogi w sztuce. Idea korespondencji sztuk zawładnęła umysłami takich artystów, , jak Franciszek Liszt, Fryderyk Chopin, Eugene  Delacroix, Odilon Redon, Charles Baudelaire, Johann Wolfgang Goethe, czy Ryszard Wagner.

Współcześnie z synestezją w sztuce wiąże się przekraczanie i zacieranie pewnych zjawisk artystycznych, przez co możemy ją doświadczać innymi zmysłami, w odmienny niż dotychczas sposób: na przykład w fotografii pojawiają się coraz częstsze próby łączenia obrazu statycznego w formę ruchomą z dźwiękiem (time-lapse czyli film poklatkowy, czy podcast). W malarstwie coraz częściej pojawiają się działania przestrzenne – na przykład twórczość Leona Tarasewicza. Dzieło sztuki można więc usłyszeć, dotknąć, może mieć formę ruchomą, statyczną, istnieć na płaszczyźnie, czy też być bryłą umieszczoną w przestrzeni.

Na prezentowanej w Galerii Po Prawej Stronie Wisy wystawie możena było obejrzeć kilka obrazów autorki z jej ostatniej serii pokazywanej  w ubiegłym roku w Galerii 5 – Katowice Miasto Ogrodów, Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, tym razem jednak, zostały przedstawione    w zupełnie nowej odsłonie.

Dzięki zastosowaniu specjalnych lamp z filtrami, laserów, stroboskopów, obrazy Anny Wolskiej stały  się aktorami w spektaklu wyreżyserowanym przez światło. Połączenie koloru, soczystości faktury i efektów świetlnych tchnęło w płótna autorki zupełnie nowe życie, dając możliwość odbioru prac w zupełnie nowej, multimedialnej odsłonie. Całość połączona z dźwiękiem,  stworzyła  rodzaj przestrzennego gesamtkunstwerku, gdzie granice przestrzeni społecznej, w której odbierane są dzieła sztuki uległy  zatarciu, a widz  mógł doświadczyć stanu bliskiego zbiorowej medytacji. Jest to nie tylko wynik aranżacji prac, ale świadomego kreowania dzieł plastycznych przez autorkę, na którą niewątpliwy wpływ ma jej fascynacja kulturą wschodu.

Podsumowując, wystawa „Syntezja” Anny Wolskiej odnosiła  się do tego, co umyka prostej klasyfikacji, była jednocześnie podróżą w głąb samej siebie, jak też zewnętrzną ekspresją pokazującą świat emocji, doznań jaki towarzyszy procesowi twórczemu.

  Kurator Agnieszka Niedźwiecka

 

Noc Muzeów rozpoczliśmy 20 maja 2017 r. o godzinie 19.00.

Wernisaż odbył się w galeri sztuki Po Prawej Stronie Wisły 11 maja o godzinie 19.00, dla tych wszystkich, którzy postanowili Noc Muzeów spędzić w innym miejscu.

Wystawa dostępna była  w galerii   sztuki  Po Prawej Stronie Wisły do 27 maja 2017 r.

Anna Wolska (1971), malarka, kuratorka, fotografka, i rzeźbiarka. Absolwentka warszawskiej ASP w 1997r. Doktorantka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Od prawie dwudziestu lat zajmuje się zawodowo promocją kultury. Była m.in kuratorką wystaw organizowanych w ramach Roku Polskiego w Hiszpanii i Danii w latach 2001-2002. Od 2006 roku związana z Okręgiem Warszawskim ZPAF, gdzie pracuje jako kurator warszawskiej galerii fotografii „Galerii Obok ZPAF” oraz jako wykładowca Studium Fotografii ZPAF. W 2010 roku otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „za szczególny wkład w promocję polskiej fotografii”. Ma na swoim koncie ponad sto projektów kuratorskich, w tym wystawy indywidualne, festiwale, przeglądy i konkursy. W wolnych chwilach zajmuje się malarstwem i fotografią. Anna Wolska jest autorką wystaw m.in: „ Bliżej” – Galeria Instytut 116 w Warszawie, fotografia (2014), „Pochwała koloru” – Galeria Po Prawej Stronie Wisły, malarstwo (2014), „Pocztówki z Polski” – edycja pierwsza – Galeria Atelier, Chełm, fotografia (2015), „Pocztówki z Polski II, Galeria Muzeum im. Stanisława Staszica w Pile, fotografia  (2015), „Foto nadrzeczywistość” – Galeria Po Prawej Stronie Wisły, fotografia  (2015), „Avalanche” – Galeria Dom Koncepcji w Warszawie, malarstwo (2015), „Punkt – Linia” Katowice Miasto Ogrodów, Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Galeria 5 (2016).

 

Fotorelacja z Nocy Muzeów 2017