„Na długo przed rewolucją przemysłową homo sapiens był wśród wszystkich organizmów sprawcą wymarcia największej liczby gatunków roślin i zwierząt. Mamy wątpliwy zaszczyt bycia najbardziej morderczym gatunkiem w annałach biologii.“
Yuval Noah Harari
Od zarania dziejów jesteśmy związani z naturą. Nasz układ DNA, układ pokarmowy, zachowania społeczne, wiara, przesądy, wszystko wyrosło z natury. W raz z rozwojem cywilizacyjnym stopniowo odcięliśmy korzenie sprowadzając zagrożenie już nie tylko dla innych istot żywych ale i dla samych siebie.
Prace trzech młodych artystek - Anny Nowakowskiej, Natalii Truszczyńskiej i Zofii Połaniewicz, które zawisły w przestrzeni Galerii Po Prawej Stronie Wisły odnoszą się do szeroko pojętej natury.
Anna Nowakowska prezentuje własną interpretację „domowego zielnika” - „Pomysł na zrobienie domowego zielnika pojawił się w czasie lockdownu i izolacji. Zamknięta w miejskim bloku, bez dostępu do lasów i parków, zbliżyłam się do wszelkiego typu roślinności domowej. (…) Przez długi czas zbierałam te roślinne artefakty, będące de facto odpadami, często “kuchennymi”, aby w pewnym momencie nadać im formę fotograficznego zielnika” . „Mój zielnik jest (…) przede wszystkim hołdem dla wszelkich przejawów natury i upływu czasu, a także zauważeniem wartości tego, co nazywamy “odpadem” - pisze autorka projektu.
Natalia Truszczyńska w swoim zestawie zdjęć pt” plastikowe” prezentuje hipotetyczną sytuację gdzie „plastikowe odpady przejmują kontrolę nad naturą i zaczynają ją atakować, dążąc do całkowitego zdominowania przyrody. Zmieniają się w formę obcych tworów - narośli atakujących drzewa. Na przedstawionych fotografiach widzimy bezpośrednie zestawienie plastiku z organiczną materią jakimi są drzewa. Forma ta oplata i pokrywa pnie drzew niczym huba wysysająca z niego resztki życia. (…) Praca “Plastikowe” jest próbą zobrazowania ingerencji człowieka w przyrodę i zwrócenia uwagi na problem produkcji dużej ilości odpadów – szczególnie plastiku”.
Kreacja Artystyczna, 2021 “Plastikowe”
Natalia Truszczyńska
Praca “Plastikowe” jest próbą zobrazowania ingerencji człowieka w przyrodę i zwrócenia uwagi na problem produkcji dużej ilości odpadów – szczególnie plastiku. Plastikowe odpady zalewają cały świat, już dziś zakłada się, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej tworzyw sztucznych niż ryb. W pracy przedstawiam hipotetyczny scenariusz, w którym plastikowe odpady przejmują kontrolę nad naturą i zaczynają ją atakować, dążąc do całkowitego zdominowania przyrody. Zmieniają się w formę obcych tworów - narośli atakujących drzewa. Na przedstawionych fotografiach widzimy bezpośrednie zestawienie plastiku z organiczną materią jakimi są drzewa. Forma ta oplata i pokrywa pnie drzew niczym huba wysysająca z niego resztki życia. Plastikowa narośl powstała w całości z odpadów wygenerowanych przez moją rodzinę w ciągu tygodnia. Pokazuje to jak dużą ilość śmieci tworzymy na co dzień. Praca ma charakter proekologiczny i jest swego rodzaju apelem, głoszącym potrzebę zmiany podejścia do naszych codziennych nawyków i podchodzenie z większą dbałością o nasz ekosystem.
Zofia Połaniewicz w swoim projekcie „Natura” zestawiła ze sobą i następnie rozważa podobieństwa pomiędzy przyrodą a człowiekiem. „W cyklu fotografii chciałabym podkreślić, że jako ludzie jesteśmy zaskakująco podobni do innych organizmów, również roślin. Często o tym zapominamy. Wykonując fotografie starałam dotykać, analizować oraz doświadczyć ciało roślin. Pomogło mi w tym narzędzie, jakim jest obiektyw macro. Dzięki niemu, mogłam zbliżyć się i podejrzeć fascynującą zieloną strukturę, która w zależności od gatunku bardzo się od siebie różni. Podświetlałam fragmenty swoich palców oraz listków w celu sprawdzenia ich transparentności oraz faktury”.
Polecam uwadze
dr Anna Wolska
Link do pliku pdf: Domowy zielinik