W dniach od 8 sierpnia do 10 września 2015 r. odbyła się wystawa malarstwa Edyty Dzierż oraz Magdaleny Hajnosz, zatytułowana Nadziei ...Nocy Moc.
Wystawę poprzedził uroczysty wernisaż w dniu 7 września o godzinie 19.00.
Była to wakacyjna wystawa, dwóch artystek związanych z grupą Stan Rzeczywisty * nocne spotkania z twórcami.
Obrazy prezentowane na wystawie ”Nadziei... Nocy Moc” pokazywały dwa punkty malarskiego widzenia.
Edyta Dzierż to abstrakcyjno-rzeczywiste obrazy - pejzaże, powstałe na plenerowych wyjazdach. To natura (kolor, światło, faktura, relacje przestrzenne), które są dla niej twórczym impulsem. Obrazy poetyckie, spokojne a jednocześnie naładowane wewnętrznym napięciem. To właśnie wibrujący kolor, światło są wyrazem energii, która oddziałuje na widza oraz przestrzeń, w którą wkracza razem z nim. Nie bez znaczenia jest faktura - szorstka lub łagodna (charakterystyczna dla twórczości artystki) , która pozwala odczuć łagodność lub szorstkość, statykę lub dynamikę, zmienność lub regularność natury – odczuć żywiołowość natury. Obrazy zmuszają widza do na wzięcia głębokiego oddechu... wyciszenia ... i zatopienie się w naturze...
Inaczej jest z obrazami Magdaleny Hajnosz. Wyraźnie czuje się tu niepokój tak charakterystyczny dla miejskiego życia. Biegnące sylwetki, to tłum spragnionych zabawy ludzi spędzających lato w mieście, nocna Wisła migocze światłami i muzyką. Kolor podkreśla tylko wibrację miejskiego zgiełku nad brzegiem rzeki. Nie mamy wątpliwości, że zabawa dzieje się na Wisłą w Warszawie, ale jednocześnie jest to po prostu nastrój „lata w mieście” gdzie mnóstwo ludzi bawi się, korzystając z nielicznych chwil kiedy brzeg rzeki staje się miejscem łapanych w locie okazji do zabawy.
Obie artystki dużo łączy: obie są malarkami, mają wyraźną osobowość malarską, są wrażliwe na kolor, a ich malarstwo jest ekspresyjne i dynamiczne.
EDYTA DZIERŻ
Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2004 r. Dyplom z malarstwa pt. ”Pejzaż” w pracowni prof. Mariana Czapli, prezentowany w Galerii Studio w Warszawie.
Aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. E. Tarkowskiego ”Przemienienie Pańskie” - mozaika, Ołtarz Dolnego Kościoła M. B. Wspom. Wiernych, ul. Conrada7, Warszawa. W latach 2000 - 2002 specjalizacja z rzeźby w pracowni prof. Gustawa Zemły.
Twórczość jest objęta stałym Patronatem Medialnym/Artystycznym Art Imperium - Artistic Guarantee of Art Imperium.
Artystka figuruje w Rankingu Rzeczpospolitej - Kompas Młodej Sztuki 2008/2010/2012 rok www.kompasmlodejsztuki.pl
Zajmuje się malarstwem, technikami ściennymi (mozaika, sgraffito, fresk), live painting,
performance (malarstwo_ dźwięk _ światło).
MAGDALENA HAJNOSZ
Studia i dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1980), twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, fotografii.
W dorobku artystycznym liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w zakresie malarstwa, rysunku i fotografii.
Nagrody w różnych konkursach za twórczość malarską i fotograficzną w Polsce i w Belgii. Prace znajdują się w kolekcjach w kraju i za granicą.
W 2010r. wydała autorską książkę "Warszawa z głową do góry" - przewodnik fotograficzny po Warszawie.