Wystawa Andrzeja Koniakowskiego odbyła się w galerii sztuki Po Prawej Stronie Wisły w dniach od 7 do 29 października 2016 r. W dniu 7 października 2016 r. o godzinie 19.00 rozpoczęliśmy spotkanie wernisażem, na którym licznie przybyli goście mogli podziwiać wspaniałe prace artystyczne śląskiego fotografika, ale przede wszystkim posłuchać jego opowieści o Śląsku I Jego fascynacji Śląskiem.
Andrzej Koniakowski od kilkudziesięciu lat fotografuje Śląsk i jego stalowy klimat.
Z uwagą, systematycznie zapisuje na kliszy, później na układzie cyfrowym kolejne zmiany zachodzące na Śląsku, dzięki czemu powstał zbiór prac fotograficznych, dokumentujących Śląsk z artyzmem charakterystycznym dla Andrzeja Koniakowskiego.
Prace Andrzeja Koniakowskiego są nie tylko zapisanym dokumentem miejsc na Śląsku, ale także zapisem koloru, śląskich dymów, nostalgii i tajemnic, skrytych w hałdach, żelastwie pozostałym po kopalniach i śląskich hutach.
Zapraszam do zapoznania się z twórczością fotograficzną Andrzeja Koniakowskiego podczas wystawy i na stronie www.andrzejkoniakowski.pl
Uzupełnieniem wystawy były wybrane prace Idy Katarzyny Luft – Koniakowskiej, katowickiej malarki.
Wykład, prezentacja oraz spotkanie autorskie z Andrzejem Koniakowskim na temat Specyfiki Śląskiego pejzażu odbyło się 14 października o godzinie 17.00, czego efektem jest powstały artykuł Pani Haliny Cieszkowskiej na temat kopalni „Wujek“.
Andrzej Koniakowski
Członek ZPAF od roku 1975, legitymacja numer 430.
Fotografik związany ze śląskim przemysłem i pejzażem.
Laureat Nagrody im. Karola Miarki za rok 2005.
Zasłużony dla Kultury Polskiej w roku 2007.
Andrzej Koniakowski
Te słowa to klucze do mojej fotografii, do fotografii Andrzeja Koniakowskiego
Juliusz Garztecki to człowiek, który w latach 70-tych odkrył mnie i moją fotografię.
Juliusz Garztecki pisał: Śląsk oglądany od dzieciństwa, wchłaniany wszystkimi zmysłami i nieustannie przeżywany na nowo, (...) Jego fotografia to przykład zjawiska pogranicznego; to już nie jest dokument krajoznawczy w sensie klasycznym, nie da się tych zdjęć podzielić według miejsc i czasów wykonania, posegregować w teczkach i za 50 lat wyciągnąć i pokazać; jak wyglądał Chorzów, Siemianowice czy Chebzie. A jednocześnie, jako całość, jest to Śląsk prawdziwszy od „prawdziwego” sprowadzony do jednego przeżycia!
(Perspektywy, 3 stycznia 1975 r.)
Łukasz Kołębasiak to dziennikarz utwierdzający mnie w tym, że stalowe pejzaże to kolejna odsłona mojego Śląska.
Wykute w obiektywie - to bardzo celne i trafne określenie mojej fotografii. Określenia takiego użył Łukasz Kołębasiak po obejrzeniu mojej ostatniej prezentacji „Śląskich stalowych pejzaży 2002 – 2004” Fotografia śląska, którą od 30-tu paru lat uprawiam jest właśnie tak konsekwentnie wykuwana. Lubię powracać do swoich starych zdjęć. Podane w nowym kolejnym wcieleniu czy zestawieniu, stanowią nową aktualną wypowiedz. Aktualną dla mnie w danym momencie. Spoiwem łączącym te opowieści jest przywiązanie do śląskiej ziemi. Zauważył to Łukasz Kołębasiak pisząc:. Ale tylko w twórczości Koniakowskiego przywiązanie do tej ziemi węgla i stali nabiera tak wyraźną formę…
(Gazeta Wyborcza, 23 lipca ca 2004 r.)
Bogdan Widera odkrył w mojej fotografii teatralność i tym dodał mi skrzydeł!
…jego fotografie można bez żadnych zmian użyć jako scenografii i to wcale nie do sztuk o tematyce śląskiej. Pewne pejzaże nadawałyby się do stworzenia scenerii, w której Makbet spotyka się z wiedźmami, czy też dokonuje się tragedia króla Lira. A zdjęcia stalowych konstrukcji mogłyby stworzyć tło wręcz uniwersalne, bo i dla nowoczesnych inscenizacji tragedii antycznych jak i dramatów futurystycznych
(Śląsk, styczeń 2009)
Osiągnięcia artystyczne:
Udział w 80-ciu międzynarodowych i ogólnopolskich wystawach fotografii artystycznej.
Uhonorowany zdobyciem kilku medali, wyróżnień i dyplomów.
Autor wystaw: Śląskie Impresje, Czarno-zielona ojczyzna, Dokumentacja subiektywna Barwna Fotografia Użytkowa, Odejście i przyszłość, Katowice - obraz - miasta, Stalowe pejzaże 2002, Wspomnienie z dobrego życia, Śląskie stalowe pejzaże 2002 - 2004
Wziął udział w wystawie ONZ HABITAT w Vancouver.
Jego zdjęcie znajduje się w zbiorach watykańskich.
Medal za portret zdobyty na wystawie w Saragosie.
Medal 40-lecia ZPAF.
Medal 150-lecia Fotografii w uznaniu zasług dla rozwoju fotografii.
Prace w zbiorach Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz galerii "Szyb Willson".
Prezentacja autorska na stronie ZPAF
projekt i hosting strony Lisiak.pl