Miniatury Izy Chamczyk

 

Izabela Chamczyk (ur. 1980) – ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk

Pięknych we Wrocławiu.

Zdecydowana malarka, performerka, zdeterminowana własnym talentem i osobowością pokonywania kolejnych granic w sztuce. Tworzy obrazy procesualne, to znaczy takie, które zmieniają się wraz ze zmianami naturalnymi użytych materiałów, farb alkidowych, przedmiotów. Pracuje w wielu mediach redefiniując ich granice, angażując przy tym siebie jako medium, przewodzące skrajne emocje.

Jej obrazy są odbiciem poszukiwań nowych form, faktur, chemii między użytymi środkami. Praca z obrazem, przygotowywanie performance jest jej żywiołem, tlenem niezbędnym do życia.

Jednym z takich projektów była zrealizowana przez artystkę w 2013 roku „Wojna dwunastomiesięczna”, która podejmowała zagadnienia miejsca artysty na rynku sztuki i w środowisku instytucji kultury, poszukiwania przestrzeni i uznania dla własnej twórczości oraz bezkompromisowej konfrontacji z odbiorcą.

Iza Chamczyk jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalistką Biennale malarstwa Bielska Jesień (wyróżnienie Obiegu 2015), 10 ed. konkursu E. Gepperta we Wrocławiu, 6 Triennale Młodych w Orońsku oraz konkursu Fundacji Vordemberge – Gildewart w MOCAKu. Ma za sobą wiele wystaw indywidualnych oraz działań zbiorowych np.: w Galerii SCC w Isfahanie (Iran), Galerii Entropia we Wrocławiu, GSW w Opolu, BWA w Zielonej Górze, CSW w Toruniu, Festiwalu w Sokołowsku, ERARTA w Sankt Petersburgu (Rosja). W 2018 r. wystawa w Duesseldorfie.

Jej miniatury wystawiane aktualnie w galerii są mikrokosmosem działań Izy Chamczyk.